Jako další zlomový krok Trumpova administrativa naznačila možnost, že se USA vzdá velení v Severoatlantické alianci a přenechá ho Evropanům.

Na první pohled se takový počin může zdát jako jasné oslabení vlivu USA ve světě, bezpečnostní i ekonomické ohrožení a z toho zorného úhlu tedy působit nelogicky a v rozporu se zájmy Spojených států.

Dejme však do souvislostí současné dění kolem Ukrajiny a podívejme se na to z trochu jiného úhlu.

Trump se snaží s Ruskem vyjednat mír. Po Bidenovské politice je to naprostý obrat ve vztazích USA s Ruskem. Biden (stejně jako Evropské země) podporoval Zelenského ve válce s Ruskem a zásoboval ho jak zbraněmi, tak penězi. Tím si nejen USA vyčistily zbrojní sklady a Ukrajina se zadlužila. V tu chvíli nastupuje Trump a oznamuje konec války, potřebu nastolit mír a Zelenskému předkládá účet – za financování několikaleté války nyní požaduje ukrajinské nerostné bohatství.

Uvědomme si, že pokud by se válka nekonala, tak by USA ani Evropa na ukrajinské nerostné bohatství neměly nárok, musely by se domlouvat s ukrajinskou vládou a suroviny draze nakupovat. V současné situaci si však do značné míry mohou diktovat podmínky. Finanční a vojensko – průmyslový komplex je také spokojený, jeho tržby díky válečnému konfliktu několikanásobně stouply, vyčistil si sklady a zbraně byly vyzkoušeny v terénu.

Británie a Francie chtějí své vojenské jednotky poslat na Ukrajinu. Ten, kdo má na cizím území své vojenské síly, do značné míry tuto zemi ovládá a v případě Ukrajiny si, pod dohledem svých ozbrojených jednotek, může přisvojit část nerostného bohatství. Jde o zoufalý pokus utrhnout si něco z koláče dříve, než si ho rozdělí USA a Rusko.

A proč USA předává zrovna v tuto chvíli vedení NATO Evropanům?

Znamená to, že se USA chce distancovat od vojenského dění, které pak zůstane v režii Británie a Francie. Pokud teď pošlou své jednotky členské země NATO na Ukrajinu a budou prodlužovat konflikt nebo nedej Bože někdo přijde na chorou myšlenku napadnout Rusko, USA budou mimo hru a konfliktu se přímo nezúčastní. A i kdyby se některé země snažily, aby to bylo pod záštitou NATO, USA nemusí jít do konfliktu, který rozpoutala Británie s Francií, možná i s Polskem nebo jako EU.

To, že se USA distancují, však ještě neznamená, že nejsou schopni v zákulisí podporovat chuť extrémních hráčů v Evropě zahájit válku s Ruskem. USA nemají co ztratit a mohou jen získat. Rusko několikrát varovalo, že pokud Ukrajina použije k napadení Ruska určitý typ zbraní, bude Rusko za útočníka považovat tu zemi, která tyto zbraně vyrobila a dodala Ukrajině. Je to logické, ukrajinští vojáci nemají znalosti, aby tyto zbraně ovládali. A opět se tu dostáváme k myšlence, že by se USA válka mezi Evropou a Ruskem hodila.

Kdyby se Británie spolu s Francií případně další země EU ještě teď nechaly vtáhnout do konfliktu, který by dříve nebo později také musely ukončit, co by to Evropě přineslo? EURO by s největší pravděpodobností nemělo žádnou nebo jen malou hodnotu, a tak by nám Spojené státy přispěchaly na pomoc. Půjčily by nám na nákup jejich surovin, strojů a zařízení pro obnovu Evropy. Suroviny by nemuseli vozit z daleka, třeba by stačily ty z Ukrajiny. A tak by se Evropa na dalších x generací zadlužila a stala se opět vazalem USA. Z pohledu USA skvělý tah. A Evropa? Zadlužená, zdevastovaná a z toho, kvůli čemu začala válčit s Ruskem, by neměla nic. Pouze naprostý propad na dlouhou dobu.

Evropa by tak opět úspěšně sehrála roli užitečného idiota Spojených států.

Trump si chce utrhnout z Ukrajiny co nejvíce a vytváří prostředí, ve kterém donutí Evropské země přijmout jen menší část koláče a současně říká, že pokud budeme mít chuť si něco vzít vojensky, jsme v tom sami. USA na tom vydělají tak jako tak.